• YARIM ALTIN
  1.089,99
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,1177
  % 0,04
 • € EURO
  6,6466
  % 0,06
 • £ POUND
  7,9124
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  0,8709
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,0936
  % -0,04
 • BITCOIN
  58949,106
  % -2,55
 • BIST 100
  114.789,2100
  % -1,75

En Yaygın Görülen 6 Finansal Hata

 

En Yaygın Görülen 6 Finansal Hata

İnsanlar zaman zaman finansal hatalar yapabilir ve zor durumlara düşebilirler. Bazen finansal krizden çıkmanın en iyi yolu bu yazıyı okumaktır. Bu yazıda sizlere genç yaşlı herkesin düştüğü büyük finansal hatalardan bahsedeceğiz, bu hataları yapmaktan vazgeçtiğinizde belki zeng bile olabilirsiniz.

1- Gereksiz Harcamalar

Büyük servetler genellikle hızlı kaybedilir. Starbucks’tan aldığınız bir kahve, bir paket sigara, güzel ve leziz bir akşam yemeği size bir servete mal olabilir. İnsanların kazançları ve birikimleri arttıkça daha çok harcamaya yönelebilirler. Ancak gereksiz harcamalar servetinizin en büyük düşmanıdır ve sizi batıracak olanlarda onlardır. Haftada sadece 3 defa içtiğiniz bir mocha size yılda 2,000 TL’den daha pahalıya mal olabilir veya 100 TL harcadığınız leziz bir akşam yemeği boğaz kenarında ay sonunu düşünmenize neden olabilir. Haftada bir defa dışarıda yemek size yılda 5,000 TL’ye mal olabilir.

2- Bitmeyen Borçlar

Eğer borçlu bir tanıdığınız var ise, kendisine sorun ne kadar borcun var diye. Emin olun o borç hiçbir zaman bitmeyecek. Kendini finansal açıdan kontrol edemeyen insanlar borçla yaşar ve bankaya para kazandırır. Bir borcu ödeyip bitiren birey tekrar yeni bir borç alır. Bu döngü devam eder ve hiçbir zaman o borç bitmez. Bunun sonucunda maaşınızın yarısını, bankaya kazandırırsınız,22 yaşında olduğunuzu ve ömrünüzü borçla idame ettirdiğinizi düşündüğümüzde muhtemelen ölene kadar 1 milyon TL kadar borçlanacaksınız.Borçlandığınız tutar bu olsa da ödediğiniz tutar 1 milyon TL’den fazla olacak ve bir daire parasını bankaya faiz olarak ödeyeceksiniz. Borçları ödeyin ve yeni borç almayın.

3- Kredi Kartlarını Yaşam Tarzı Hale Getirmek

Aslında kredi kartları yararlıdır ve kullanılmalıdır. Ancak kredi kartını kullanım alanının dışında kullandığınız zaman başınıza büyük bir bela açarsınız. Kredi kartları yeterli paraya sahip olamadığınızda maddi sıkıntılarınızı çözmek için vardır. Kredi kartı harcama aracı değil borç aracıdır. Ömür boyunca kredi kartlarıyla yaşarsanız gereksiz yere çok fazla faiz ödersiniz.

4- Yeni Arabalar

Dünyada her ay milyonlarca araç satılıyor. Bu araçları satın alanların bir bölümü herhangi bir araca sahip değilken diğerleri ise bir araca sahip ancak daha lüks bir arabaya terfi etmek istiyor. Bugün sahip olduğunuz 40,000 TL’lik bir aracı 60,000 TL’lik bir araç ile değiştirmek gerçekten çok anlamsız ve gereksiz bir harcamadır. Bu harcama sadece eğer yeni alacağınız araba eskiye oranla daha az masraflıysa mantıklı hale gelebilir.

5- Gereksiz Ev Harcamaları

Yılda 100 bin dolar kazanan birinin maddi zorluk çektiğini iddia edebilir misiniz ? Biz ederiz, çünkü insanları parayı lüksleri için kullanmaya alışmışlar. Bugün herhangi bir bireyin maaşına 1,000 dolar zam yaparsanız emin olun daha büyük bir eve daha pahalı tatillere, ve daha çok içmeye terfi edecektir. Bunun sonucunda geliri ne olursa olsun hiçbir zaman birikim yapacak para bulamayacaktır. Eğer tek başınıza yaşıyorsanız 200 m2 daire almanın hiçbir mantığı yoktur. Tek başına yaşayan birine 70 m2 ev gayet yeterli olacaktır. Eğer aileniz büyükse kişi başına 70 m2’den başlamak üzere 20m2 artırarak ev satın alabilir veya tutabilirsiniz.

6- Maaştan Maaşa Yaşamak

Türkiye ortalamasında banka hesabında 100 bin TL ve üzeri para bulunduranların çalışan nüfusa oranı yalnızca yüzde 1. 100 bin TL başlangıç için iyi bir para olabilir ama kesinlikle geleceğinizi güvence altın alacak bir para değil. Eğer maaştan maaşa bir hayat yaşarsanız hiç bir zaman bir birikime sahip olamayacaksınız. Gelirinizin yüzde 10’unu biriktimek ilk etap için iyi bir başlangıç olabilir.